25 Interesujących faktów o Korei Południowej

1
957

Korea Południowa

25 Interesujących faktów o Korei Południowej.

1. Nazwa „Korea” wywodzi się z dynastii Goryeo, która została ustanowiona przez Generała Wang Geon w 918 roku.

Korea Południowa

2. Większość restauracji, wliczając w to KFC oraz McDonald dostarcza zamówienia do mieszkań i domów.

Korei Południowej

3. Korea Południowa ma największy rynek chirurgi plastycznej na świecie przypadający na jednego mieszkańca, Szacuje się, że między 1/5 a 1/3 kobiet z Seul’u przeszło przynajmniej raz operację plastyczną.

4. W korei, uważa się, że dzieci w chwili narodzin mają jeden roczek.

5. Około 5% populacji Korei Południowej, ma nadwagę.

6. Koreańscy mężczyźni wydają rocznie około 900 milionów dolarów na kosmetyki, co stanowi około jedną czwartą przychodów z męskich kosmetyków na świecie.

7. W Korei Południowej, spożywanie alkoholu w miejscach publicznych jest legalne.

8. Gdy koreańskie imię jest napisane na czerwono, oznacza to że dana osoba nie żyje lub wkrótce umrze.

9. Korea Południowa jest znana z praktyki „rekonstrukcji zbrodni”. Obywatele podejrzewani o przestępstwa, takie jak gwałt czy morderstwo są prowadzeni przez policję w kajdankach na miejsce zbrodni a następnie zmuszani do rekonstrukcji zdarzeń.

Morderstwo Korea Południowa

10. Koreańczycy wierzą, że pozostawienie wentylatora włączonego na noc zabije osoby śpiące bezpośrednio pod nim.

11. Mikroczipy w IPhonach, są zrobione przez firmę Samsung.

samsung_microchip

12. Koreańczycy uważają, że cyfra 4 przynosi pecha i jest powiązana ze śmiercią.

13. Ponad 2,5 miliarda ludzi obejrzało „Gangnam Style” koreańskiego artysty PSY w serwisie YouTube od 2011 roku. Wiele popularnych i znanych osób próbowało naśladować taniec z teledysku m.in. Barack Obama czy Premier Wielkiej Brytanii David Cameron. Piosenka odnosi się do Gangnam-gu w Seulu.

GangnamStyle_screengrab1

14. Koreańczycy kochają zakupy. W Korei Południowej znajdziemy jedne z największych centrów handlowych na świecie. Sklepy przeważnie są otwarte do 4:00 rano, a większość restauracji, barów i kawiarni jest otwarta do 23:00.

15. Korea Południowa ma najszybszą prędkość internetu bezprzewodowego na świecie. Średnia prędkość pobierania wynosi 33,5 mb/s oraz wysyłania 17 mb/s.

16. Taksówki w Korei są oznaczone kolorami w zależności od doświadczenia kierowcy oraz oferowanych usług. Szare lub Białe taksówki to „najzwyklejsze” przy czym czarne to „limuzyny”. (płaćcie gotówką bo was jeszcze zwyzywają ^^)

17. Narodową potrawą w Korei Południowej jest Kimchi. Pierwsze recepty tej potrawy sięgają 1250 roku a samych odmian Kimchi jest ponad 170.

18. Zamiast nagrzewanego powietrza, Koreańczycy mają nagrzewaną podłogę poprzez system „ondol”.

19. Taekwondo jest najbardziej znanym sportem w Korei Południowej. Taekwondo jest jedynym olimpijskim sportem, który zapoczątkował w Korei Południowej.

taekwondo

20. Ssireum lub jak kto woli Koreańskie zapasy, sięgają 37 pne. Wszystko zaczęło się od konkurencji między wieśniakami, zanim stało się sztuką walki. Dwoje zapaśników chwyta się szarfy przeciwnika, która jest na poziomie pasa a następnie próbują położyć przeciwnika na łopatki.

Korea-2008_Gyeongju_Citizens'_Athletics_Festival-Ssireum-01

21. Najpopularniejszymi nazwiskami w Korei Południowej są: Kim, Lee (wymawiane Yi/Ree) oraz Park. Więcej niż 20% koreańskich obywatele ma na nazwisko Kim.

22. Przeciętny Koreańczyk pracuje 55 godzin w tygodniu i około 2.320 godzin rocznie.

23. Latawce są popularną rozrywką w Korei Południowej.

24. Podczas robienia zdjęć koreańczycy krzyczą „kimchi” zamiennik „cheese”.

25. Koreańczycy, zarówno z Korei Południowej jak i Północnej, piszą oraz mówią w języku Koreańskim oraz posługują się alfabetem Hangul, który składa się z 24 znaków: 14 spółgłosek i 10 samogłosek.

2000px-Hangeul.svg

Kolejne 25 faktów o Korei Południowej, już niedługo! 🙂

 ————————————————————————–
photo credit: Deoksugung Palace via photopin (license)

1 KOMENTARZ

  1. „Korea Południowa jest znana z praktyki „rekonstrukcji zbrodni”. Obywatele podejrzewani o przestępstwa, takie jak gwałt czy morderstwo są prowadzeni przez policję w kajdankach na miejsce zbrodni a następnie zmuszani do rekonstrukcji zdarzeń.”

    Takie coś przydałoby się w polsce…