Seollal 설날 – Koreański Księżycowy Nowy Rok

0
1116
Rodzina w 설날 - Źródło: LondonKoreaLinks.net

Seollal 설날 – Koreański Księżycowy Nowy Rok

Ledwo co zakończyliśmy kalendarzowy rok 2015, a w Korei już dziś mamy księżycowy Nowy Rok – 설날 Seollal, który przypada w tym roku 8 lutego.

설날 Seollal – to Koreańskie święto trwające 3 dni w roku. Większość ludzi w tym dniu wraca do rodzinnych domów, gdyż Seollal uważany jest za czas dla swoich bliskich. Jest to jeden z najbardziej bogatych kulturowo świąt w kalendarzu Koreańskim.

Seollal
Rodzina w 설날 – Źródło: LondonKoreaLinks.net

Seollal znany jest również z innych nazw np. 세수 [Sesu], 원단 [Wondan], 원일 [Wonil], lub 신원 [Sinwon] najczęściej w odniesieniu do 음력 설날 [Eumnyeok Seollal], (znane również jako imię 구정 [Gujeong]) który powinien być tłumaczony na Księżycowy Nowy Rok. Podczas gdy Księżycowy Nowy Rok obchodzony jest również w innych krajach Azjatyckich, Koreańczycy czują się urażeni, gdy Księżycowy Nowy Rok porównuje się tylko do Chińskiego Nowego Roku, który powinien być nazwany po prostu Księżycowym Nowym Rokiem aby uwzględnić wszystkie inne kultury azjatyckie.

Seollal
Obsługa w Supermarkecie podczas 설날  Źródło: ChelseaAirForceLife.Blogspot

Jak wynika z ruchów księżyca, datę zmienia się co roku. W tym roku wypada to 8 lutego (2015), w 2017 roku będzie to  28 stycznia a rok później w 2018, Księżycowy Koreański Nowy Rok wypadnie 16 Lutego.

Każdego roku w okresie przygotowań do Seollal, sklepy są oblężone przez ludzi przygotowujących się do tego dnia. Kupowane są przeważnie artykuły spożywcze dla rodziny, prezenty dla krewnych, oraz oczywiście catering na spotkania rodzinne w domu, a to wszystko musi być kolorowe oraz świeże! Średnia kwota przygotowań na Seollal to około 300000 ₩ ( mniej więcej 1000 zł).

W coraz bardziej zmodernizowanej kulturze Koreańskiej, hipermarkety i supermarkety aby odciążyć kobiety, które tradycyjnie spędzają dużo czasu na gotowanie i prezentacje żywności na Seollal, wprowadzają nowe oferty i usługi takie jak np: przygotowanie dania z góry i dostarczenie pod wskazany adres.

gift

Większość ludzi którzy podróżują w te dni, muszą stawić czoła długim korkom i frustrującej jeździe aby powrócić bezpiecznie do swoich rodzinnych miast. Drogi są zakorkowane a transport publiczny staje do zakończenia świąt.

528263115_6ed9fe2508

Noworoczne Jedzenie

Tteokguk – To tradycyjna „zupa z plastrami ciasta ryżowego”, która jest zwyczajowo spożywana w Nowy Rok. 

Jeon – Tradycyjne danie spożywane w dniu Nowego Roku, jako rodzaj naleśnika.

Gry & Zabawy

Wiele tradycyjnych gier jest związanych z Koreańskim Nowym Rokiem. Tradycyjna rodzinna gra planszowa Yunnori jest nadal popularna w naszych czasach, zwłaszcza w Koreański Nowy Rok. Tradycyjnie Mężczyźni i chłopcy puszczają latawce zwane Yeon 연 i grają w Jegichagi zaś Koreańskie kobiety i dziewczęta grają w Neoltwigi oraz Gonggi.

Przeczytaj o Seollal na: WIKIPEDIA.PL lub PL.KOREAN-CULTURE.ORG

Źródła: Internet