Wiceszef samsunga został skazany na 5 lat więzenia za łapówkarstwo.

0
195

Wiceszef samsunga został skazany na 5 lat więzenia za łapówkarstwo.

Sąd w Seulu skazał wiceszefa Samsung Electronics Lee Jae-yong na pięć lat więzienia za zarzuty związane z korupcyjnym skandalem, które doprowadziły do obalenia poprzedniej byłej prezydent Park Geun-hye.

Po 5 miesięcznym procesie,  Seul Central District Court potwierdził, że wiceszef Samsunga oferował łapówki byłej prezydent Park w zamian za przychylność od władz. Duże dotacje od wiceszefa trafiały na fundacje kontrolowane przez jej bliskiego przyjaciela Choi Soon-sil.

Lee Jae-yong, który przebywa w areszcie od lutego, był sądzony w sumie za pięć oskarżeń, w tym za przekupstwa, krzywoprzysięstwo, ukrywanie aktywów za granicą oraz dwóm innym oskarżeniom.

Pozostali oskarżeni powiązani z firmą Samsung Electronics również trafią do więzienia na kilkuletnią odsiadkę. Są to osoby ściśle powiązane z firmą.

Były wiceprzewodniczący Samsunga Choi Gee-sung oraz był szef Chang Choong-ki zostali skazani na 4 lata pozbawienia wolności za współudział realizowania planów łapownictwa, były prezes Park Sang-jin otrzymał 3 letnią karę pozbawienia wolności w zawieszeniu na 5 lat, a wiceprzewodniczący Hwang Sung-soo został skazany na 2 i pół roku w zawieszeniu na 4 lata.